Evoluce Měsíce


Video ukazuje evoluci Měsíce od jeho vzniku před asi 4,5 miliardami let až do dneška. Za tu dobu prošel několika fázemi, které postupně zanechávaly na jeho povrchu různé útvary od měsíčních moří až po paprskovité krátery. NASA video vytvořila díky informacím z Měsíční průzkumné družice (Lunar Reconnaissance Orbiter). Měsíc pravděpodobně vznikl jako žhavá koule, která se utvořila z materiálu uvolněného po srážce Země s jinou menší planetou před 4,5 miliardami let. Když tato žhavá hmota vytvořila kulatý tvar, začala zvolna chladnout a tak se u povrchu vytvořila měsíční kůra, pod kterou zůstalo žhavé magma.
Asi před 4,3 miliardami let došlo k dopadu velkého tělesa do oblasti jižního pólu Měsíce, následkem čehož zde vznikla Aitkenova pánev. Uvolněný materiál se dostal až na opačnou stranu Měsíce. Tato událost předznamenala období velkých změn na jeho povrchu. Další dopady přicházely jeden za druhým a utvářely měsíční krajinu. Po některých zůstaly velké pánve, které se následně vyplnily a vytvořily tmavší oblasti tradičně nazývané „moře“.
Původně šlo o nejspíš o běžné krátery, avšak vzhledem k jejich velikosti a tenké měsíční kůře se brzy začaly měnit. Protože vnitřek Měsíce v té době ještě zcela nevychladl, začala prasklinami v kráterech pronikat láva. Následnou vulkanickou aktivitou se láva s kráterech stále více rozlévala, postupně je vyplnila a vychladla. Vzniklé bazaltové horniny mají vysoký obsah železa, a proto měsíční „moře“ odrážejí méně světla a jsou tmavší než okolní terén. Asi před miliardou let vulkanická aktivita na přivrácené straně Měsíce ustala a na jeho povrch dopadly poslední ze série větších těles. Bombardování Měsíce pokračovalo i nadále, avšak dopadající tělesa již byla mnohem menší. Mezi největší, nejmladší a nejznámější krátery z tohoto období patří krátery Tycho, Koperník a Aristarchos, které jsou jedinečné díky množství paprskovitých útvarů, které z nich vybíhají do okolního terénu.
A nakonec jsme dospěli k Měsíci, jak ho známe dnes. I když i v současnosti tu a tam něco spadne na jeho povrch, jsou tyto dopady natolik vzácné, že na Měsíci žádné změny nevnímáme.


Zdroj NASA

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin