Jak se zbavit škytavky.


Škytavka (lat. singultus) je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky (epiglottis).

Příčiny škytavky

Říká se, že když začnete škytat, tak na vás určitě zrovna někdo myslí, nebo o vás mluví. To jsou však jen pověry a skutečná příčina je kupodivu jinde. Kromě nejrůznějších poruch nervového či periferního systému lze jako hlavní příčiny vzniku škytavky nejčastěji označit:

celkovou dehydrataci
pití sycených nápojů
příliš rychlou konzumaci potravin
kombinaci studených a teplých potravin
nedostatek vitamínů
pálení žáhy

Jak se jí zbavit

Je třeba zmínit, že existuje i dlouhodobá škytavka, která se však vyskytuje jen hodně vzácně a vyžaduje lékařskou péči a podání speciálních léků či sedativ. Běžněji se však setkáváme s „krátkodobou verzí“ škytavky. Každý jedinec je jiný a v tomto případě bohužel nelze paušalizovat na jeden konkrétní postup, který by u každého zafungoval na 100%. Proto zde přinášíme rad vícero a je jen na vás, zda a jakou metodu vyzkoušíte a případně zjistíte, která je ta vaše „top“.

1. Zadržení dechu

Asi nejznámější rada, kterou pravděpodobně vždy dostanete, kdykoliv na vás škytání přijde. Postup je jasný: Zadržte po hlubším nádechu a následném výdechu na nějaký čas svůj dech a opakujte, dokud škytavka nezmizí. Tento postup má však jednu trhlinu na kráse. Praxí je totiž vyzkoušeno, že to sice parádně funguje, ovšem jen u málokoho. Pokud jste mezi touto skupinkou, gratulace je zřejmě na místě.

2. Pití vody

Pokud na vás výše uvedené zadržení dechu nemá žádný efekt, budete to muset zkusit s vodou. Je třeba mít sklenici čisté, nesycené vody a vytrvale, po velmi malých douškách, vodu usrkávat a polykat.

Pokud zrovna bojujete se škytavkou a chcete se ji zbavit, seďte nebo stůjte! Nevrlým přecházením či vrtěním se škytavka jedině zhoršuje.

3. Pití vody brčkem

Když nepomůže ani výše popsané vytrvalé pití malého množství vody, ještě nezoufejte. Lid vytvořil jakousi nástavbu předchozího řešení a ta už by vás té „mrchy“ zbavit měla. Vemte si opět sklenici s čistou nesycenou vodou a v předklonu (hlavou dolů) vodu pijte i polykejte v této poloze. Po pár douškách se narovnejte, případně ještě jednou nebo dvakrát zopakujte. Po tomto by měl být se škytavkou ámen a pokud ne, jste škytající přeborník/ice a nezbývá, než počkat na samovolné finále.

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin