Jan Tříska


Legendární Jan Tříska (†80) zemřel v neděli 25.09.2017 ve dvě hodiny ráno poté, co ležel od soboty v umělém spánku v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích – po záhadném pádu či skoku z Karlova mostu do Vltavy.

Jan TřískaFilm Obecná ŠkolaVýběr z rolí Jana Třísky
Tříska, který se narodil 4. listopadu 1936 v Praze, vystudoval DAMU a uplatnil se v Národním divadle nebo v Divadle za branou. Už v padesátých letech také zkusil štěstí u filmu, šlo o filmy jako Váhavý střelec, Pět z milionu či Kruh.
Výraznější byly snímky z šesté dekády, například komedie Domácí víno, drama Lidé z maringotek a pohádková Popelka.
Objevil se také ve slavném televizním seriálu Záhada hlavolamu podle knížek Jaroslava Foglara. V roce 1976 si zahrál lékaře v legendární komedii Jiřího Menzela Na samotě u lesa.
Tříska si jako jeden z nejtalentovanějších herců generace 60. let vysloužil přezdívku český Marlon Brando. V roce 1977 se rozhodl pro emigraci z komunisty ovládané země. Usadil se v Kalifornii, dokázal prorazit i v Hollywoodu.
Do jeho amerického období patří některé výrazné a mezinárodně slavné snímky. V roce 1981 jej Miloš Forman obsadil do filmu Ragtime, pak si zahrál ve sci-fi 2010: Druhá vesmírná odysea a v devadesátých letech opět spolupracoval s Milošem Formanem na dramatu Lid versus Larry Flynt. Za něj byli nominováni na Oscara jak Miloš Forman, tak i hlavní herec Woody Harrelson.
Po emigraci se komunistický režim v Československu snažil Třísku, který měl vždy blízko k disentu, vymazat z povědomí lidí. Filmy či například televizní seriál F.L.Věk, ve kterých hrál, se nesměly vysílat. Po změně režimu v roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti a jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola.
V Česku se po roce 1989 objevil také například ve filmech Řád, Rok ďábla, Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, v poslední době ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos. V divadle vystupoval například na Letních shakespearovských slavnostech, hrál i v Divadle Na Jezerce.
Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou, původně herečkou, dnes manažerkou v hotelu Bel Air, s kterou mají dcery Karlu a Janu.
 
Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin