Karlův most slaví 660. výročí položení základního kamene


-Karlův most se začal stavět v roce 1357 na místě, kde předtím stál most Juditin (ten byl zničen povodní). Základní kámen Karlova mostu položil král Karel IV. Architektem mostu byl Petr Parléř, který se podílel i na stavbě katedrály sv. Víta a Staroměstské mostecké věže (obrázek výše), jedné z nejvýznamnějších gotických staveb v Evropě.

Streetview Karlův most

-Most se stavěl z pískovcových kvádrů a podle legendy se do malty přidávala vajíčka, aby most „vydržel“. Dostavěn byl v r. 1402. Nejprve se mu říkalo Kamenný most či Pražský most, od r. 1870 již nese jméno po Karlu IV.

-Karlův most je dlouhý 516 metrů a široký 10 metrů, Karlův most při povodni 1890 nad hladinou ho drží 16 pilířů. Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími se světci. Uprostřed mostu je nejstarší socha Jana Nepomuckého z roku 1683. Má chránit Prahu před povodněmi, ale voda most už mnohokrát poškodila, nejvíce v roce 1890, kdy byly zničeny tři pilíře a spadly dva mostní oblouky.

-Díky rozsáhlým opravám v letech 1965–1978 vděčíme za to, že tisíciletá povodeň v r. 2002 most nijak nepoškodila. Nejnovější opravy z let 2007-2010 měly odstranit některé nepříznivé následky předchozích zásahů do mostní konstrukce. Most byl opravován za provozu a během oprav byla zjištěna dosud neznámá fakta o historii mostu. Povodeň v roce 2013 Karlovu mostu nikterak neublížila.

Karlův most v roce 1957

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin