Kupka v Nuslích


Kolik lidí se může pochlubit tím, že jim doma na zdi visí pravý Kupka? V nuselské Křesomyslově ulici jeden takový visel. A kdyby býval neoprýskal, visel by tam nejspíš dodnes.

loading...

Řeč je samozřejmě o velkoplošném reklamním poutači firmy Waldes Koh-i-noor, v jejichž službách pracoval František Kupka jako grafik. Patentově chráněná šatní spinadla na domovní fasádě propagoval obrovský vymalovaný zip, doplněný ikonickým logotypem.

Propellerads

Těžko odhadovat, kdy přesně reklama vznikla, ale osobně bych tipnul konec 30. let. Po Vítězném únoru ji nebylo potřeba přemalovávat, neboť znárodněný Koh-i-noor prodával i nadále tentýž sortiment. V následujících letech a desetiletích pak fasáda prýskala, opadávala a získávala typickou perfierní patinu, čímž zaujala řadu fotografů. Díky nim je obří zdrhovadlo zvěčněno v různých fázích opadu, takže lze názorně sledovat působení zubu času.

Dům v Křesomyslově ulici se dočkal nové fasády až kolem roku 2012. A dříve pestrobarevnou zeď vystřídala fádní šeď. Škoda, že nikoho předtím nenapadlo “Kupkovy relikty” z fasády sejmout, jako se tomu děje v Londýně s Banksyho street-artem. Třeba by se v aukci našel zájemce o kus fasády s historií.

Sdílejte s přáteli -> Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKPin on Pinterest