Manuál pro kuřáky


Co bude od 31. května tabu…
Tzv. „protikuřácký zákon“ vstoupí v platnost poslední květnový den. Podívejte se, co všechno zákon upravuje a jak omezuje konzumenty alkoholu a kuřáky. Elektronické cigarety si v restauraci lze zapálit, stejně tak zákaz neplatí pro vodní dýmky. Alkohol a cigarety si nekoupíte v nemocnicích.

Co bude od 31. května pro kuřáky tabu a na co si dát pozor? Připravili jsme pro vás přehled opatření, jež s sebou „protikuřácký zákon“ nese.

1. PRODEJ TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ

Cigarety a další kuřácké pomůcky si budete moci koupit pouze v prodejnách, které se specializují na prodej těchto výrobků, v potravinách, v trafikách, hospodách, stáncích „s pevnou konstrukcí“. Cigarety si nebudete moci koupit v nemocničních zařízeních, byť by jejich součástí byly stánky s občerstvením, ve školách, v zařízení sociálně-právní ochrany dětí, na akcích určených pro osoby mladší 18 let, v dopravním prostředku veřejné hromadné dopravy s výjimkou letadel, v prodejnách se sortimentem určeným převážně pro osoby mladší 18 let. Cigarety nepůjde zakoupit ani v automatech, leda že by byly uzpůsobené tomu, že dokáží vyloučit jejich prodej osobám mladším 18 let.

„Zákaz prodeje tabákových a souvisejících výrobků se nebude vztahovat na vnější prostory kolem zdravotnického zařízení, např. park ve venkovním areálu přiléhajícímu ke zdravotnickému zařízení. Nutno však podotknout, že zákon nebrání tomu, aby poskytovatel zdravotních služeb zakázal prodej tabákových a souvisejících výrobků v celém areálu souvisejícím se zdravotnickým zařízením,“ doplnila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

2. ZÁKAZ KOUŘENÍ A POUŽÍVÁNÍ E-CIGARET, VODNÍ DÝMKY

Kuřák si nebude moci zapálit v:

 • ve vnitřním prostoru přístupném veřejnosti
 • na nástupištích a čekárnách veřejné dopravy
 • v tranzitním prostoru mezinárodního letiště
 • v dopravních prostředcích veřejné dopravy
 • ve zdravotnickém zařízení v výjimkou vyhrazeného místa na
 • psychiatrickém oddělení nebo zařízení pro léčbu závislostí
 • ve školách a na pracovištích věnujících se péči o děti
  u dětských hřišť a sportovišť, ve vnitřním prostoru všech sportovišť
 • uvnitř kin, divadel, koncertních a sportovních hal a v dalších vnitřních prostorech po dobu pořádání kulturních a tanečních akcí
 • v restauracích a jídelnách, s výjimkou užívání vodních dýmek
 • v zoologických zahradách s výjimkou vyhrazených míst

Používání elektronických cigaret je v případě posledních dvou bodů povolené.

 

 

 

.

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin