Město bez peněz a politiků – Auroville


Auroville je místem pro snílky, vědce a ekology. Již několik desítek let se snaží o soběstačnost, maximální recyklaci a zrušení měny. Stále však podléhá indické vládě. Ve městě samotném však hierarchie neexistuje. Občanem se může stát téměř kdokoli, už nyní zde žije okolo 50 národností, včetně dvou Čechů.

Auroville vzniklo jako experiment v roce 1968 v jižní Indii. Jeho zakladatelka Mirra Alfassa chtěla, aby to bylo „místo, kde muži i ženy ze všech zemí žijí v míru a harmonii, nad všechna vyznání, politiku a národnosti“. Cílem Auroville je uvědomit si „jednotu všech lidí“. Přestože funguje již několik desítek let a neustále se rozšiřuje, čelí také mnohým problémům.

Jak se stát Aerovillanem
Do Auroville jezdí lidé z celého světa, aby utekli před „falší“ a „materialismem.“ V současnosti je zde oficiálně asi 2 500 obyvatel, dalších 7 000 jsou dobrovolníci či čekatelé na zařazení do seznamu stálých občanů. Největší procento populace tvoří Indové, kteří jsou následování Francouzi, Němci a Italy.

Pokud se chcete stát Aurovillanem, budete zařazeni na čekací listinu. Během dvouletého procesu musíte prokázat, že jste soběstační a oddaní myšlence. Poté předstoupíte před tzv. Entry Services, která hodnotí žádost a rozhoduje o jejím schválení. V současné době se čekací čas prodlužuje z důvodu nedostatku bytů.

Vysněný život?
Město klade důraz na osobní rozvoj jednotlivců. Konají se zde pravidelně cvičení jógy, kurzy brazilských tanců, lekce hidni či italštiny, velký prostor je také věnován umění nebo například udržitelnému hospodářství.

Mnoho obyvatel si peče vlastní chléb, dále konzumují domácí vejce, zeleninu, ovoce – především banány, vyrábí mango lassi. S vodou se šetří, je zde snaha o maximální recyklaci všeho, od dětských plenek přes lahve až po šátky do vlasů. Budovy mají futuristické názvy jako Touha, Jistota, Disciplína a Laskavost.

Téměř každý Aurovilian má tzv. ammu, což je tamilský název pro „matku,“ který se používá pro ženy, jež se zde starají o domácnost a děti. Tímto způsobem zaměstnávají obyvatelé Auroville lidi z nedaleké vesnice Villupuram, a tak je podporují.

Polovina Auroville čerpá energii se solárních panelů, zemědělství je ekologické, vzdělávání bezplatné, je zde dostatečný prostor pro spontánní výtvarná i divadelní představení a dostatečný čas na duševní rozvoj.

Finance a hospodářství
Auroville nemá soběstačné hospodářství, proto většina jeho obyvatel buď přichází s našetřenými úsporami, nebo každý rok odjíždí pracovat do svých domovských zemí. Město je velmi bohaté, indická vláda mu věnuje desítky milionů rupií ročně, stejně tak i soukromí dárci či návštěvníci. Správa financí podléhá spontánně vytvořeným výborům, které volně spravují oblasti jako bydlení, práce, ženská bezpečnost, majetek, zahraničí apod. Pod výbory existují podvýbory, rady a soukromé organizace, dobrovolníci a návštěvníci.

Samotní obyvatelé města mají buď své vlastní zdroje, či jsou závislí na tzv. „maintenance“, což je částka, kterou dostávají měsíčně od města na pokrytí základních nákladů za to, že pracují pro místní komunitu.

Je těžké zjistit, kdo má finance v Auroville konkrétně na starosti, a nikde nejsou uváděna přesná čísla. Většině obyvatel je to však jedno, koneckonců město by nemělo mít měnu a tento princip už se snaží dlouhodobě prosadit. Mezi rezidenty najdete umělce, duchovní snílky, eko-farmáře a kreativní dobrodruhy, kteří se sem přestěhovali, aby mohli zapomenout na materiální svět venku, jenž jim přestal vyhovovat.

V současnosti je Auroville samostatné pouze v produkci mléka a některého sezónního ovoce. Celou situaci se však snaží zlepšit permakulturním hospodařením.

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin