Miss Československo 1990


Před více než dvěma desítkami let měla soutěž Miss zcela jiný průběh, než jak je tomu nyní. Vítězky dostaly například módní plášť a „pětilitr“!

Pražské kulturní středisko a Cestovní kancelář mládeže pořádaly v roce 1990 první porevoluční soutěž Miss Československo, a tak si všichni užívali toho krásného pocitu svobodomyslného posílání vítězek na daleké zájezdy. V našem dnešním Archivním tajemství se podrobně podíváme na tehdejší průběh předávání korunky královně krásy. Téměř všechny ze zúčastněných dívek jsou dnes již zasloužilými matkami, vítězka Renata Gorecká řídí České centrum ve Varšavě a vychovává dceru.
„A my teď poprosíme kompjútr o první místo!“ zahlásila Magdalena Dietlová a její pohotový kolega, proslulý vodník Pepa Dvořák oznámil: „Na prvém místě se umístila Renata Gorecká!“ Publikum sice spustilo euforii, ovšem rozhovor Pepy s vítězkou byl poměrně stručný. Dvořák se pouze otázal: „Máte radost?“ a Gorecká duchaplně odpověděla: „Ano.“ Nutno dodat, že Renata byla polské národnosti a z jejího vítězství nakonec pranic nebylo, protože se posléze z prostředí modelingu zcela stáhla.

Kudrnatice se odstěhovala do Polska, kde vystudovala mezinárodní obchod na Ekonomické akademii v Krakově. Je známo, že se později přihlásila do konkurzu na místo ředitelky Českého centra ve Varšavě, který prý sice nevyhrála, ale místo přesto obdivuhodně získala. Nástupkyní nezajímavé Polky se v roce 1991 stala anonymní modelka Michaela Maláčová, o které je všeobecně známo, že ze svého vítězství vytřískala maximum a v současné době celému monstrpodniku šéfuje.

Vítězky a vicemiss jako ceny obdržely například „módní plášť“ (dnes by se asi řeklo kabát), pět tisíc korun na vkladní knížku a porcelánový servis, věnovaný „Akčním výborem Československého svazu žen“. Vše korunovala kytice gerber s asparágusem, příšerná píseň Jiřího Zmožka a hlavně se na plné obrátky spustil první nesmělý kapitalistický product placement.

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin