Recepty z pravěku


Recepty staré více než 2 miliony let !!!

Vydejte se s námi do světa našich divokých předků, kde se proháněly smečky vlků a obrovští mamuti byli denní realitou.

  • Chleba 

Co budeme potřebovat: pšenice dvouzrnka, kyselé mléko, sůl

Postup: Usedneme ke kameni s prohlubní a kulatým kamenem, jež do ní zapadá, rozdrtíme pšenici

na prášek. Odfoukneme plevy a zpracováváme obilí tak dlouho, dokud mouka není jemná. Zaděláme ji kyselým mlékem a osolíme. Z těsta tvarujeme malé placičky, které pečeme na rozpáleném kameni. Podáváme horké.

  • Polévka

Co budeme potřebovat:

pšenice dvouzrnka, vývar ze slepice,´řebříček obecný, sůl

Postup: Ještě před dokonalým zpracováním mouky na předkrm si dáme stranou trochu hrubě nadrceného obilí, větší i menší kousky pohromadě. Nasypeme je do hliněné nádoby, ve které jsme předtím uvařili slepici (ta bude tvořit jeden z hlavních chodů). Chuť dodá řebříček obecný.

  • Kanec

Co budeme potřebovat:

ulovený divoký kanec (Vepřové… 😀 ),sůl

Postup: Ohněm opálíme štětiny. Kance vykucháme a vložíme do rozpálené, vymetené jámy pod ohništěm. Rozložíme na něj listnaté větve, zasypeme hlínou, lehce udusáme a nad tím vším znovu rozděláme oheň. Pečeme alespoň 3 hodiny.

  • Pravěký dezert  obilná kaše s ovocem a medem.

Co budeme potřebovat: pšenice dvouzrnka, mléko, čerstvé ovoce, med, špetka soli

Postup: Nadrtíme pšenici dvouzrnku nahrubo a uvaříme ji v mléce se špetkou soli. Na závěr osladíme medem a přidáme čerstvé ovoce.

 

Další recepty:

Maso v pravěku
Jednoznačně nejstarším domácím zvířetem na euroasijském kontinentu byla ovce, doklady nacházíme už z doby kolem roku 9000 př.n.l. Zhruba o 1500 let později začala být domestikována koza a také prase, které je bezpečně doloženo v době 7000 př.n.l. Nejstarší doklady chovu hovězího dobytka nacházíme mezi lety 7000 – 6750 př.n.l., ale věrohodně až v době 6500 – 6100 př.n.l. Drůbež byla v pravěku vzácná, ale je tu jednoduchý postup přípravy slepice pečené v peří, protože tak mohli připravovat i další ptáky.
Slepice pečená v peří
Slepici vykuchej, obal ji hlínou a peč ji zahrabanou do popela. Po upečení rozbij hlínu klackem, sloupni ji a peří půjde s ní. Podobně můžeš připravit i jiné ptáky.

Možností, jak připravit maso, byla celá řada. Například můžete vyzkoušet maso vařené pod ohništem:
Sloupni kůru z lipové větve nebo z větve jiného stromu, jako bys chtěl dělat píšťalu, a připrav trubičky o délce asi 40 cm. Do nich dej kousky masa a vodu, ucpi zátkami a ty omaž ještě hlínu. Trubičky s masem zakopej do země a rozdělej nad nimi oheň, který udržuj delší dobu.

Pod ohništěm bylo možné připravit celá zvířata, jak také v magazínu zaznělo.
Prase pečené pod ohništěm.
Prase vykuchej a dej ho do rozpálené jámy, respektive na rozpálené kameny či na zahloubné, rozpálené a vymetené ohniště v zemi. Na zvíře rozlož listnaté větve, na ně nysyp hlínu a nad tím vším rozdělej oheň. Můžeš také dát prase na rozpálenou zem se žhavým popelem nebo na rozpálené kameny, navrch nasypat žhavý popel a na něj hlínu, oheň již není zapotřebí. Za 2-3 hodiny je zvíře hotové.

Mléko, voda a alkohol v pravěku
Bez vody nelze žít a ani vařit, proto patřila také k našemu seriálu, kde jsme současně zaměřili pozornost na alkohol a především mléko. Mnohé bylo jinak než dnes. Například voda byla pro člověka dobrá tehdy, pokud byla dobrá pro ryby a žáby. Mléko bylo především kysané a jedním ze základních výrobků byl tvaroh.

Čerstvě nadojené mléko nalej do určené nádoby a nech přirozenou cestou zkysnout. Zkvašené mléko dej k peci nebo na kámen nad vyhasínající ohniště a nech oddělit sražené mléko a syrovátku. Tvaroh dej do pletených košů, z nich postupně odkape zbytek syrovátky. Syrovátku použij jako zdravý nápoj zejména pro děti a pracující muže nebo z ní uvař polévku. 
Doporučuje se, chceme-li měkký tvaroh, zahřívat kyselé mléko asi půl hodiny až hodinu na teplotu do 30 stupňů Celsia. Jakmile se tvaroh vysráží, odlijeme opatrně syrovátku a koláč sýroviny vpravíme do řídkého plátěného pytlíku – tvarožníku. Ten se zavěsí a syrovátka postupně vykape. Chceme-li mít tvaroh tvrdý, zahříváme sražené mléko nad 30 stupňů Celsia. Tvrdý tvaroh je nutné ještě zatížit na několik hodin kamenem na děrované podložce, žebříčku nebo sítu.

Pro výrobu domácího sýra potřebujete měkký tvaroh, který napěchujte do nádoby a nechte v teple 4 – 5 dní kysat. Potom ho se solí a s kmínem přiveďte k varu za stálého míchání. Můžete přidat cibuli, česnek nebo zelené bylinky. Sýr odstavte a nalijte do menší nádoby, aby mohl vychladnout.

Koření a bylinky v pravěku
V pravěku se jako koření používalo prakticky vše, co rostlo kolem. Základem byly bylinky všeho druhu, některé se využívají do dnešních dní. Ovšem zatímco dnes kopřivy patří do jarní nádivky, dříve si z nich naši předci připravovali polévku:

Kopřivačka
Do hrnce s vodou namočíme hrubě nadrcenou mouku ze zrní, asi tak dvě hrsti na 2 l vody, přidáme šest až osm hrstí jemně posekaných kopřiv a okořeníme solí, česnekem, pokrájeným žebříčkem, cibulí a kmínem. Omastíme a po odstavení z ohně můžeme v polévce rozkloktat vejce nebo šálek kyselého mléka.

Zajímavě může pro znalce rostlin znít také bylinková polévka přichystaná z nadrceného obilí, česneku a sesbíraných bylin s výraznou chutí jako jsou mladé listy řebříčku obecného, řeřišnice luční, nať s nedozrálými semeny kokošky pastuší tobolky a snad i křen. Omastit můžete tukem sebraným při vaření masa nebo dát do polévky při vaření kousek slaniny

Recept na polévku z česneku a cibule: Asi 200g nadrceného obilí namočíme na noc do 2 l vody, potom obilí uvaříme se slaninou. Přidáme dvě cibule, dva stroužky česneku, kmín a sůl a pokrájené kořeny lopuchy. Na konci přidáme hrst pokrájených lístků popence, kopřiv, mochny husí nebo vikve. Když jsme nedali slaninu, omastíme.

 

Sdílejte s přáteli
Share on Facebook
Facebook
Share on VK
VK
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin